fbpx
Kommentaarid puuduvad

EV100 avasündmuseks olev rahvamatk stardib Pärnumaalt

Vahur Mäe, toimetaja

Eeloleval pühapäeval, 16. aprillil toimuv rahvamatk on EV100 avasündmuseks, keskendudes endise kubermangupiiri kaotamisele ning rahvapidustusetele, millest teeb otseülekande ka ETV.

Veebileht www.ev100.ee teavitab, et omaaegsele kubermangupiirile, mis jagas kuni 1917. aasta 12. aprillini Eesti territooriumi eraldiseisvalt Liivimaaks ja Eestimaaks, saavad minna ainult väikesed, vastavate kogemuste ja eriettevalmistusega matkagrupid. Ligi 400 km pikkune piiriteekond Peipsist Tõstamaani on raskesti läbitav, ületades muuhulgas ka looduskaitsealasid, kus pesitsevad haruldased linnuliigid, keda ei ole saabuval pesitsusperioodil lubatud häirida.
Alternatiivina saavad kõik matkahuvilised aga valida 18 erineva lühikese matkamarsruudi vahel, mis toovad nad mööda lühemaid ja pikemaid teid üheksasse kogunemispaika. Nendeks kohtadeks on Avinurme, Sadala, Päinurme, Oisu, Lelle, Kurgja, Järvakandi, Lõpe ja Tõstamaa. Igaühte neist saabuvad matkajad mööda kaht marsruuti.

Pärnumaad läbiv lõik on eriline

Matka projektijuht Paavo Nael Spordiürituste Korraldamise Klubist andis teada, et 12. aprilli seisuga on end üle Eesti kirja pannud ligi 2000 matkahuvilist. „On veel vabu kohti, muuhulgas Pärnumaa matkadele. Pärnus ootab huvilistelt registreerimise soove matkajuht Sirje Soovik e-postile sirje.soovik@gmail.com. Tõstamaal tegutseb matkajate juhendamisega kohalik vallavanem Toomas Rõhu“, märkis Nael.

Küsimusele, mille poolest erineb mööda Pärnumaad kulgev rajalõik teistest piirkondadest, vastas projekti eestvedaja, et Vaiste rannast Tõstamaani kulgev matk on ainus, kus matkaja näeb merd.


Rabamaastik, milliseid matkal ohtratlt kohtab. Foto: Mati Kose

Kõik üheksa matkade kogunemispaika-rahvamaja suudavad vastu võtta siiski piiratud arvu külalisi – väiksemad paarsada, suuremad poole rohkem. Just seetõttu on vajalik eelregistreerimine, nagu suuremate rahvaspordiürituste puhul harjumuspäraseks on saanud. Eelregistreerimine kindlale marsruudile tagab stardipunktis nimelise kaelakaardi ja kogunemispaigas kausi sooja suppi. Lisaks saab tualetis käia, pesta ja riideid vahetada. Tutvuda saab ka kohalikke vaatamisväärsustega ja jälgida kultuuriprogrammi. Õhtul süüdatakse lõkked. Registreerida saab siin.

Otseülekanne ERR-ist

Samuti saab ERRi vahendusel jälgida, kuidas on läinud teistel matkajatel ning kuidas digitaalses kaardirakenduses kustub peale matkajate päevatööd kubermangude endisaegne piirjoon. Nii taastatakse sümboolselt tänapäevase ja ühtse Eesti kontuurid.
Suursündmuse tähistamiseks astuvad ärkamisaja ühe liidri, Carl-Robert Jakobsoni sünnikohas Kurgjal üles suvise noorte laulu-ja tantsupeo kollektiivid, sidudes nii ühte EV100 avasündmuse sõnumi Eestimaast noorte enda sõnastatud laulupeo-lubadusega ’’mina jään’’.

Kontserdi järel süüdatakse kõigis rahvamatka kogunemispaikades ning seejärel igal pool üle Eesti suureemad ja väiksemad lõkked – südametuled, millega antakse märku, et oleme rahva ja riigina olemas ning jääme püsima.

Kommenteeri