fbpx
Kommentaarid puuduvad

Margo Peters: Veame Eestis ainulaadset kettagolfi sarja

Disc golf on populaarsust koguv ala, mida harrastavad enam kui 160 selleks loodud rajal tuhanded üle Eesti. Pärnumaal saab lennuketta sporti teha 17 kohas, millest tuntuim on Jõulumäe, kuhu esimesed rajad tehti juba aastatuhande alul. Maakonna vanimas klubis, disc golf’i klubis Hole-in One nähakse aasta ringi vaeva, et huviliste elu põnevamaks teha: siin kandis toimub Eesti ainus sari – Pärnumaa radade karikasari –, mis külastab eri asupaiku, võistlemiseks pakutakse võimalusi talvelgi. Uurisime klubi ühelt eestvedajalt ja Eesti disc golf’i liidu juhatuse liikmelt Margo Petersilt, mis nii paljusid spordiala juures võlub.

Milliseid võistlusi klubi korraldab?

Meie vedada on seitsmest etapist koosnev radade karikasari, mille seas on ka maakonna talvised meistrivõistlused. Tegutseme kolmandat hooaega – esimene jõuproov toimus 2019. aastal –, kõik sai alguse ideest pakkuda võistlemiseks võimalust väiksemates kohtadeski nagu näiteks Tõstamaa, Pärnu-Jaagupi ja Kilingi-Nõmme. Toome võistluse kohalikule rahvale koju kätte, nagu näha, talvelgi. Toona tulid ettepanekuga välja meie klubis praktikal olnud Tartu Ülikooli Pärnu kolledži tudengid, kellega koos esimese võistluse korraldasimegi. Tean, et selliseid sarju teistes maakondades pole, ehkki tehakse nädalamänge, mis reeglina toimuvad ühes asukohas.

Tundub loogiline, et mängida saab suvel, teie seltskond aga ei luba enesele puhkust talvelgi?

Mängida saab kogu aeg. Ehkki koroonaaeg on talvel vähendanud huviliste arvu ligemale 40 protsenti, käib meil etapiti keskmiselt 30 spordisõpra. Talvel on kohati tüütum mängida, sest osalejad peavad ketastele umkaudu meetri pikkused, kinkepaela meenutavad lindid kinnitama, et kettad hiljem sügavast lumest kerge vaevaga üles leida. Selline asi mõjutab ketta lennuomadusi: viskekaared vähenevad, õhutakistus suureneb.

Kui talvel on elu vaiksem, läheb suvel keeruliseks korvide juures vaba kohta leida?

Suvistest nädalamängudest – hooaeg vältas maist septembrini – sai mullu osa enam kui 350 huvilist, see tähendab, et nii palju oli erinevaid inimesi. Huvitavaid numbreid ka: kokku tehti 1200 ringi, mille raames läbiti ligemale 2000 kilomeetrit. Mängugraafik tihenes koroonaajal märgatavalt, tuues rajale ligemale 20 protsenti enam huvilisi. Ju siis inimesed otsisid piirangute ajal võimalusi, et füüsilist teha, sest suuremates gruppides ei lubatud liikuda.

Kuidas lennukettaspordil Eestis läheb?

Esimene rada tehti aastatuhande alul Mäeotsal, Jõulumäelgi oli üks esimesi omataolisi: rada võis seal olla juba aastal 2002 või 2003. Vahepeal vajus harrastamine varjusurma, siis alustasime meie oma nädalamängudega, Keilaski oldi aktiivsed. Mängijaid on Eestis palju, ja neid tuleb ühe juurde. Riigis peaks kokku olema enam kui 20000 harrastajat: arvesse lähevad need, kes regulaarselt, näiteks korra nädalas, liigutavad. Selleks ei pea kuhugi klubisse kuuluma.

Mis teeb disc golf’ist üha populaarsema spordiala? Nimeta peamised boonused, miks ketas kätte võtta!

Esiteks, disc golf on väga sotsiaalne mäng, sest sa saad harrastada sõpradega või pereti. Teiseks, meie spordiala on soodne, näiteks golfiga võrreldes: üks ketas maksab 15-20 eurot, mängimiseks sobivad erinevad spordirõivad, peaasi, et need mugavad oleksid. Väärib esile tõstmist, et kettagolf on saanud palju tähelepanu: oleme käinud arvukatel liikumisüritustel, näidanud end noortele, näiteks koolides.

Miks noored peaks disg golf’i harrastama? Eelkõige õpetab see ausat mängu: igaüks peab oma punktid ise kokku lööma – hea, distsiplineeriv ülesanne. Disc golfar’id on hästi sõbralikud: kui oled algaja ja vajad abi, saad seda raja kõrvalt alati. Suur eelis on seegi, et mängida saab väikestes ja suurtes gruppides.


Vahur Mäe

SoundVoice OÜ
Papiniidu 35-34, 80022 Pärnu linn, Pärnu
E-post: info@soundvoice.ee
Telefon: +372 5660 8532

Kommenteeri