fbpx
Kommentaarid puuduvad

28.02.2023 25–26 veebruar toimus Hollandis, Amsterdami suurimas messikeskuses „Rai“ Euroopa Meistrivõistlused kalisteenikaspordis

PRESSITEADE

28.02.2023 25–26 veebruar toimus Hollandis, Amsterdami suurimas messikeskuses „Rai“ Euroopa Meistrivõistlused kalisteenikaspordis. Osales 146 sportlast 19 riigist. Eesti osales distsipliinides Strength endurance -75kg ning +75kg ja Freestyle +70kg kategooriates. Kolm edukamat sportlast on pärit Pärnu spordiklubist Striidikool, neljas sportlane aga Tartust.

Eestikeelde tõlgituna kujutab Strength Endurance endast vastupidavusvõistlust, kus tehakse erinevaid tõmbe- ja pressharjutusi rippkangil, maas, rööbaspuudel, kastil. Veerandfinaalist pääses edasi 10 parimat aega, kus kaks Eesti sportlast pääsesid edukalt edasi. Mõlemal sportlasel oli konkureesimas niivõrd palju sportlaseid, et iga kategooria tuli võistlusturnikatele lasta kahes vahetuses. Naissaar oli oma satsi kolmas lõpetaja, kuid tugevamaid oli ka teises satsis, mis tähendas, et veeranfinaalis saavutas Naissaar seitsmenda tulemuse ning Reppo oma kaalus kuuendana. Nagu ikka, võivad sellises mahus mahus ürituste ajagraafikud minna nihkesse, nii ka Amsterdamis, kus pärast esimest vooru tekkis teadmatus, kas ja mida süüa, palju puhkeaega saab enne poolfinaali. Pärast Naissaare otsustas võtta esimene amps võileivast, teatati, et peab lavale suunduma – selle ühe minutiga käis kärme vetsujooks ja suuloputus, sest poolfinaal harjutused olid äärmiselt tempokad, just oma harjutuste vähesuse tõttu. Reppo sai valmistuda teadmises, et tema sooritus tuleb koheselt peale Naissaart. Poolfinaalist finaali sai pääseda kõigest viis sportlast. Reppo saavutas poolfinaalis seitsmenda aja oma kaaluklassis ning kasutas võimalust esitada protest konkurendi vastu, kus hetkega oli Reppo seljataga ligi 10 pealtvaatajat, kes olid samal nõul, et Portugali sportlane ei teinud korrektse tehnikaga elemente. Ühtlasi ei lugenud kohtunikud ära mõningaid Reppo sooritusi, mistõttu kannatas aeg. Protesti ei võetud arvesse, mis tekitas nördimust. Naissaar sooritas oma kategoorias kuuenda aja, jäädes finaalipääsmest 96 sajandiku kaugusele. Seljataga 7. aja teinud Prantsusmaa sportlane lubati kuuenda sportlasena erandkorras finaali, mis asjaoludel, ei oska hetkel öelda, kuniks ootame võistluskorraldaja tagasiside – prantslasel oli poolfinaalis Naissaarest üle kolme sekundi kehvem aeg. Kokkuvõtvalt on Reppo ja Naissaar sooritustega rahul, võttes arvesse võistluseelseid vigastusi ning haigestumisi. Eestis on üpriski raske leida treeningkaaslaseid, kes teeks jõuvastupidavust keharaskusel ning oleks karud nagu rahvusvahelistel võistlustel konkurendid. Iga võistlus tunnevad Striidikooli esindajad end kui suguvõsa kokkutulekul, vahel ei ole vaja meestega rääkidagi, piisab silma vaatamisest, kui juba tuleb naeratus näole.

Freestyle tähendab endas vabakavasi kangil, rööpal, maas, varbseinal. Vabakavad koosnevad akrobaatiliste trikkide, loovuse ja staatiliste elementide(sundasendite) sümbioosi, mis tekitab vaatamisväärsed kombinatsioonid. Striidikooli esindaja Bronec Jaani saavutas +70kg kategoorias proksmedali. Tegemist oli turniiripõhise võistlusega, kus toimusid kahevõitlused, ehk „battle“ raames. Kolm 45 sekundilist etteastet, mida sooritatakse korda-mööda. Jaani võitis kuni poolfinaalini kõik, kuniks poolfinaalis kaotas, mis tähendas talle 3-4 koha peale võistlust, mille ta taas võitis.

Paar sõna pikemast vaatest kalisteenikaspordis. Rahvusvaheline alaliit sai kutse Pariisi Olümpiamängudele, Urban sportide alale, korraldamaks seal World Cup. Parasjagu on käimas käimas läbirääkimised korraldajate ja rahvusvahelise alaliidu (International Calisthenics and Street Workout Federation) vahel. 26.02 oli Naissaarel kohtumine rahvusvahelise, kui ka Hollandi alaliiduga Amsterdamis ning sai põrgatada mõtteid peatselt valmiva punktisüsteemiga, millest on huvitatud ka rahvusvaheline rulaspordi alaliit. Eesmärk on teha hindamissüsteem niivõrd lihtsaks, et ka võhik telerit vaadates või võistlusplatsil saaks aru, kes on domineeriv ning kes mitte. Samas anname sportlastele võimaluse näha spetsiifilist sisu sekunditäpsusega.

Võistlused Eestis 8. aastat saab toimuma „Kevad Battles,“ seda Pärnu rannas 27-28 mai. Ürituse maht on ca 15 000 ruutmeetrit, tuues kokku üle 150 sportlase 12 riigist. Lisaks kalisteenika distsipliinidele saab näha ka Kulturismi ja Fitnessi Liidu poolt „Fitness Challenge“ võistlust, käesurumist, rammusporti ning rahvusvahelisi rannajalgpalli mänge. Vägevad toidutänavad, erinevad spordiklubid, EXPO ala ning see kõik ühes kohas, Rannajalgpalli alalt vastvalminud Striidikooli välijõusaalini välja.

10. aprill korraldab Eesti Kalisteenika ja Tänavaspordi Liit Narvas Eesti Meistrivõistluseid ning seda linnapäevade raames.


Koostaja:

Erik Naissaar

Eesti Kalisteenika ja Tänavaspordi Liit Juhatuse liige, President

eriknais@hotmail.com +372 5533 206

Kommenteeri