fbpx
Kommentaarid puuduvad

Aleksander Kreegi mälestusvõistlustel nägi tippude poolt tipptulemusi

Lihulas toimusid laupäeval Aleksander Kreegi mälestusvõistlused kuulitõukes. Juba kuuendat aastat kogunevad Lihula Gümnaasiumi staadionile Eesti paremad kuulitõukajad, et mälestada just sellest Lääne-Eesti väikelinnast pärit 1938 aasta Euroopa kuulitõukemeistrit.

Kuna tänavu möödub kuulisangari sünnist 105 aastat, oli tegemist juubeliüritusega ja võistlus kandis nime, Aleksander Kreeks-105.
Juubelivõistlusele oli tulnud Eesti meeste kuuliedetabeli esikuuikust koguni viis meest. Kohal oli Eesti parim naiskuulitõukaja ja paljud meie vabriigi parimad noored.
Juubelivõistlusel oligi lisaks täiskasvanute võistlusele palju tähelepanu pööratud noortele. Neile oli kavas võistlused koguni kolmele vanuseastmele.
Kokku tuli kuuliringi 35 sportlast, 17 spordiklubist või koolist.

Päev algas noorte võistlustega.

Tütarlaste võistluse võitis Lihula Gümnaasiumi sportlane Maarja Kolotšev, talle mõõdeti 2 kilogrammise kuulikaare pikkuseks 7.25. Teine oli Anne-Marie Raudkivi Võrust ja kolmas Mirell raja Kõmsi Algkoolist. Tulemused vastavalt 6.76 ja 5.55.
Noormeeste U14 võistlusel tegid lisaks teistele kaasa Eesti noorte meistrivõistluste selle vanuseklassi kuues ja kaheksas, Ragnar Maripuu ja Kevin Leemets. Nende kahe noormehe vahel käis väga tihe rebimine. Läänemaa Kergejõustikuklubi Kevin Leemets tõukas kohe esimesel katsel 10.24 ja juhtis võistlust kuni viimase katseni. Siis sai SK Fortis spordipoiss Ragnar Maripuu aga 3.kg kuuli hästi lendama ja tulemus 10.55 tähendas Aleksander Kreegi mälestusvõistluste võitu. Kolmandaks tuli Vatla sportlane Joonas Vestli tulemusega 9.22. Selle vanuseklassi sportlaste poolt sai näha viie isikliku rekordi sündi.

Neiud ja noormehed vanuseklassis U16 pakkusid pealtvaatajatele samuti viis isikliku rekordi parandust.
Neidudest tõukas 3.kg kuuli isiklikuks rekordiks 9.63 Eliise Kolotšev ja võitis esikoha. Läänemaa Kergejõustikuklubi sportlane tõuseb sellega ka hooaja edetabelis esimese 30 hulka.
Noormeestest pani oma paremuse maksma Virtsu kooli õpilane Robert Idvani. Temale 4.kg kuuliga uueks isiklikuks margiks viimases voorus saavutatud 10.70. Võitja koolivend Tõnu Raudkivi suutis teisena 9.18 ja Läänemaa KJK sportlane Paul Lomp kolmandana 7.77. Ta edestas neljanda koha saavutanud Stefan-Lauri Mölderit kõigest kaheksa sentimeetriga.

Selle võistluse kõige vanemas noorte vanuseklassis, U18 klassis nägi nelja isikliku rekordi parandust ja mitmeid väga ilusaid kuulikaari.
Siin pakkusid noored sportlased neli isiklikku rekordit ja nii mõnigi tegi Eesti hooaja edetabelis korraliku tõusu.
Neidude vanuseklassis võitis kindla esikoha Taru Ülikooli ASK esindaja Kärt-Trinity Sillaots. Selle aasta Eesti noorte meistrivõistluste pronksmedalist ja Rukilillemängude võitja kettaheites tegi vägeva isikliku rekordi nüüd kuulitõukes. Tema parimaks mõõdeti selles võistluses, 11.66! Maria Reks Läänemaa KJK-st tõukas samuti isikliku rekordi, 9.47. Kolmas oli Virtsu Kooli sportlane Ly-May Raudkivi. Neiud tõukavad selles vanuses kolme kilost raudmuna.
Noormeestest käis tihe rebimine Lihula Gümnaasiumi Kevin-Reidar Bachausi ja Noarootsi Gümnaasiumi Reno Põdersoni vahel. Kevin-Reidar läks avakatselt tõugatud 10.24-ga juhtima, kuid eelviimases voorus tõukas Reno Põderson 5.kg kuuli 11.45 ja napsas võidu!

Naiste ja meeste võistlusel ei ole Aleksander Kreegi mälestusvõistlustel varasematel aastatel nii palju osalejaid olnud. Mõlemast võttis osa üheksa sportlast.
Mis peamine, kohal oli kogu Eesti paremik. Kahjuks pidi viimasel hetkel loobuma kaks nädalat tagasi Eesti rekordit parandanud ja eelmisel aastal just Lihulas esmakordselt üle 20 meetri tõuganud Eesti esinumber Kristo Galeta.
Kuid siiski võistlesid laupäeval Lihulas Eesti parim naiskuulitõukaja Kätlin Piirimäe ja meeste teine, kolmas, neljas, viies ja kuues number!!!

Naiste võistluses ei olnud mõistagi vastast Kätlin Piirimäele. Koigi Kergejõustikuklubi sportlase võidutulemuseks mõõdeti 15.81. Ühtlasi püstitas ta sellega Lihula Staadioni kuulitõukerekordi.
Kätlini seljataga käis aga väga tihe rebimine. Teiseks tõukas ennast uue isikliku rekordiga Kärt-Trinity Sillaots ja kolmandaks Lihula sportlane Ene Siitsmann. Tulemused vastavalt 10.20 ja 9.29.
Esikolmiku seljataga oli väga tihe võistlus. Näiteks viies kuni seitsmes koht olid kaheksa sentimeetri sees.

Naised:

I Kätlin Piirimäe- Koigi KJK- 15.81
II Kärt-Trinity Sillaots – Taru Ü ASK- 10.20
III Ene Siitsmann- Lihula- 9.29
4. Janne-Ly Siimon- Lihula- 9.02
5. Maria Reks- Läänemaa KJK- 8.19
6. Janet Peet- Lõuna-Läänemaa JK- 8.17
7. Eliise Kolotšev- Läänemaa KJK- 8.11
8. Mare Sillaots- Tartu- 7.68
9. Ave Nellis- Vatla- 7.28

Juba meeste võistluse soojendus näitas, et täna võib oodata väga ilusaid kuulikaari. Ilus ilm, isegi soojenduskatsetele plaksutav publik, kaasakiskuv muusika andsid meestele hea laengu.
Kui võistluste diktor Paavo Veermäe oli võistlejad tutvustanud, algas Aleksander Kreegi mälestusvõistluste kõigi aegade kõrgetasemelisem võistlus. Mitet kunagi varem kuue aastase ajaloo jooksul ei ole meesvõistlejate hooaja parima keskmine olnud tugeva, kui nüüd 2019 aastal!!! Lisaks olid kuuliringas kõik kolm Euroopa juunioride meistrivõistluste lõppvõistluse meest-Kevin Sakson, Jander Heil, Kert Piirimäe.

Pärast avakatset juhtis võistlust Kert Piirimäe 18.32-ga. Tema lähim jälitaja Jander Heil suutis 17.56 ja Fred Vali 15.97. Enne kolme viimast katset ja ühtlasi ka regrupeeringut juhtus aga nii mõndagi.
Fred Vali, 42 aastane Haapsalu KJK sportlane lennutas kolmandas voorus kuuli sellisele kaugusele, mida ta mitte kunagi varem polnud suutnud. uueks isiklikuks rekordiks mõõtsid kohtunikud 17.30!! Võimsa karjatuse saatel tegid temale veel võimsama aplausi kohale tulnud spordipublik.
Viimased kolm vooru tõid aina häid tulemusi juurde. Kuulimehed palusid korraldajatelt veel valjemat ja veelgi rajumat muusikat. Selle toel hakkas taas juhtuma-Karl Koha põrutas enda võistluse parimaks 15.43, siis Kevin Sakson 15.72 ja  Raido Kalbach 16.18. Viiendas voorus pani aga staadioni rõkkama Jander Heil. Seitsmekilone raudmuna maandus 18 meetri ja neljakümnekolme sentimeetri kaugusele. Kert Piirimäe, kellel olid kolm katset ebaõnnestunud, jättis viienda sootuks vahele. Hoidis vigastatud kätt kinni ja sidus sideme viimaseks, kogu võistluse viimaseks tõukeks korralikult kinni. Kõlarist tuli Def Leppardi Hysteria ja Kert Piirimäe tõukas….Kohtunikud mõõtsid kaua, lastes publiku kisal vaibuda….18.49…kuue sentimeetriga oli ta võtnud isikliku rekordiga esikoha juba end võitjana tundnud Jander Heililt…Aleksander Kreek-105 mälestusvõistluste võit kuulus aga nüüd Koigi KJK sportlasele.

Mehed:

I Kert Piirimäe- Koigi KJK- 18.49
II Jander Heil- KJS Sakala- 18.43
III Fred Vali- Haapsalu KJK- 17.30
4. Raido Kalbach- Tallinna SS Kalev- 16.18
5. Kevin Sakson- Haapsalu KJK- 15.72
6. Karl Koha- Audentes SK- 15.43
7. Rait Raju- Audentes SK- 14.30
8. Rivo Tamm- Kullamaa- 14.17
9. Egert Miljan- SK Fortis- 12.78

Võistlus õnnestus igati. Pealtvaatjad ja võistlejad jäid väga rahule. Naiste, meeste esikohad läksid ühte perekonda ja õde-vend Kätlin ja Kert Piirimäe laususid, kui ühest suust:”Väga hästi korraldatud võistlus. Siin oli hea hästi tõugata. Oleme väga rahul”
Haapsalu mees Fred Vali oli uueks margiks valmis. Seda tema viimased võistlused ka näitasid.”Tulin Lihulasse hea enesetundega, viimased võistlused on kogu aeg kuueteist meetri lõppu tulnud. Nüüd siin tuli siis lõpuks üle 17 meetri ja uus rekord ära, väga hea!!”
Igal aastal võistluste kohtunikuks olnud, Lihulast pärit Tartu Ülikooli õppejõud Rein Aule:”Väha võimas võistlus. eesti tipud kohal. Kõik oli paigas, kõik laabus”

Samuti toimus samal ajal Lihulas kolmas noorte kõrgushüppegala.

Juba kolmandat suve kogunesid Lõuna-Läänemaa noored spordilapsed Lihulasse kõrgust hüppama. Toimus III noorte kõrgushüppegala.
Võistlus peeti nagu ka eelmistel kordadel Lihula vana koolimaja tagusel muruplatsil. Praeguse Lihula muusika ja kunstikooli tagusele murule oli maha asetatud matid ja kogu kõrgushüppeatribuutika.

Võistluspaik ei olnud praegustele noortele valitud juhuslikult. Just sellel samal platsil tegid oma kooliajal sporti praeguste laste vanavanemad 60-70 aastat tagasi. Just täpselt nii, murul, ilma naelikuteta, isegi paljajalu hüpates oli koolinoortele sellel ajal maandumiseks kuhjatud liivahunnik. Nüüd said lapsed küll maanduda mattidele, kuid keegi võistlusel naelkingi ei kasutanud ja võistlus käis tavaliste spordijalanõudega. Püüdsime natukenegi läbi sellise võistluse asetada noored aega ja kohta, kus vägevaid sporditulemusi tegid nende vanavanemad aastakümneid tagasi.

Lõuna-Läänemaa kolmandast kõrgushüppegalast võtsid osa lapsed neljast meie piirkonna õppeasutusest. Esindatud oli Lihula Lasteaed, Lihula Gümnaasium, Kõmsi Algkool-Lasteaed, Metsküla Algkool. Lisaks veel üks sportlane Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumist. Kokku astus võistlustulle 16 kõrgushüppajat.

Võistluspäev algas ühise soojendusega. Kui sörkjooks ja võimlemine olid tehtud, jätkasid noored sportlased juba kõrgushüppeharjutustega. Tehti erinevaid hüppeid latil, kuni sammumärkide mõõtmiseni. Kui kell oli löönud 11.00, said noored oma etteastetega alustada.

Esimesena alustas Lihula lasteaiapoiss Karl-Markus Kärp. Tema valis ema abiga algkõrguseks 70 sentimeetrit ja lendas sellest kõrgusest kohale tulnud lastevanemate suure aplausi saatel kohe ka üle. Ka järgmise kõrguse 75 sentimeetrit ületas ta kindlalt, mis aga jäi ka tema selle võistluse parimaks tulemuseks.
Kooliõpilased alustasid kõrgemalt ja valdavalt alistusid kõikidele esimesed kõrgused kindlalt. Mida kõrgemaks hüpped läksid, seda pingelisemaks ka võistlus muutus. Üksteise järel püstitasid noored oma isiklikke rekordeid. Nii Mirell Raja Kõmsi koolist, kui Kirsi Kunz Lihula koolist said üle kõrgusest 1.05. Samuti suutsid oma uued margid hüpata järgmisel kõrgusel Kai Urb Kõmsi koolist ja Lihula kooliõed Viktoria-Elisabeth Kepp ja Kertu Kärp.
Ka poiste võistlus oli huvitav ja poisid läksid üle kõrgustest, mida nad varem vallutanud ei olnud. Timmo Kaasik ja Stefan-Lauri Mölder Lihula koolist alistasid vastavalt 1.10 ja 1.25.
Kõrgemad kohad mängiti välja aga kõrgematel kõrgustel. Neidude võistluses suutis Lihula kooli sportlane Maria Reks alistada 1.40 ja tuli sellega ka võitjaks. Talle järgnes Marleen Põld 1.25-ga. Poiste kaks paremat pidasid maha samuti ägeda duelli. Kuigi Paul Lomp hüppas isikliku rekordi 1.30, napsas Keiro Ristikivi 1.35-ga esikoha siiski endale. Mõlemad noored õpivad Lihula koolis.

Kuigi võistlus peeti tüdrukute ja poiste arvestuses eraldi ja veel kahes erinevas grupis, peeti lapsi meeles ühesuguste auhindadega.
Lisaks kostitas Sakste Maja noori sportlasi peale spordipäeva kosutava mahla ja jäätisega.

Tüdrukute kõrgushüpe vanem grupp:

I Maria Reks- Lihula Gümnaasium- 1.40
II Marleen Põld- Lihula Gümnaasium- 1.25
III Anne-Marie Raudkivi- Võru Kreutzwaldi G- 1.00

Tüdrukute kõrgushüpe noorem grupp:

I Kai Urb- Kõmsi Algkool- 1.10
II. Kertu Kärp- Lihula Gümnaasium- 1.10
IIIViktoria-Elisabeth Kepp- Lihula Gümnaasium- 1.10
4.Mirell Raja- Kõmsi Algkool- 1.05
5. Kirsi Kunz- Lihula Gümnaasium- 1.05
6. Gloria Lepik- Kõmsi Algkool- 1.05

Poiste kõrgushüpe vanem grupp:

I Keiro Ristikivi- Lihula Gümnaasium- 1.35
II Paul Lomp- Lihula Gümnaasium- 1.30
III Stefan-Lauri Mölder- Lihula Gümnaasium- 1.25
4. Timmo Kaasik- Lihula Gümnaasium- 1.10

Poiste kõrgushüpe noorem grupp.

I Karl-Robin Raud- metsküla Algkool- 1.15
II Sten-Andre Kuksipuu- Kõmsi Algkool- 1.00
III Karl-Markus Kärp- Lihula Lasteaed- 0.70

Jaanus Getreu
Võistluste Peakorraldaja

Kommenteeri