fbpx
Kommentaarid puuduvad

Riigikontrolli raport: Mürgine toit poelettidel

Artur Kuus / Makett

Riigikontroll on seisukohal, et kuigi taimkaitsevahendite piirnormide ületamisi leitakse taimses toidus üha vähem, tuleb Veterinaar- ja Toiduametil ning Maaeluministeeriumil parandada inimeste teavitamist toidus sisalduvate taimekaitsevahendite jääkidega seotud riskidest. Olgugi et Eestis süüakse väga palju taimset importtoitu, võetakse proove peamiselt kohalikust tava- ja mahetoidust, mis on aga võrreldes imporditud toiduga oluliselt puhtam, ning analüüsid ei peegelda seetõttu adekvaatselt üldpilti tegeliku taimse toidu ostukorvi kohta. Samuti esitatakse laborianalüüside tulemusi viisil, mis jätab toidust puhtama mulje.

Poodides müüdav kaup on suuresti väga mürgine ja riigipoolne kontroll sisuliselt olematu.

Hinnang veterinaar- ja toiduameti (VTA) tööle on põrmustav: riigikontrolli andmetel ei tohiks maaeluministeerium ning VTA üldse väita, et kogu Eestis müüdav toit on ohutu, sest nad ei ole teinud piisavalt toidu-uuringuid ega taimekaitsevahendite jääkide laborianalüüse.

Ka on VTA esitanud eksitavaid andmeid, jättes avalikkusele mulje, nagu oleks Eestis müügil olev toit tegelikult puhtam.

Kuna meile pakutav toit on tervist ohustavat keemiat paksult täis, ilustab Veterinaar- ja Toiduamet rahva rahustamiseks teadlikult analüüse.

VTA peadirektori käsul tuleb saadud proovi tulemustest enne avalikustamist 50 % maha võtta…sellegipoolest leidub poelettidel tonnide viisi import puu- ja köögivilju ning isegi beebitoitu, kus mürgiste taimekaitsevahendite  sisaldus ületab lubatud piirmäära.

Juba kümme aastat tagasi juhtis riigikontroll tähelepanu, et ei maaeluministeerium ega VTA ei tegele taimekaitsevahendite jääkide koosmõju hindamisega.

Sama seis on täna, teadmata on, kuidas erinevate mürkide kompott meie kehas käitub või milliseid haiguseid põhjustab.

Teada on, et  toksiliste jääkide liiga suurel hulgal organismi kuhjumisega seostatakse näiteks vähki haigestumist, autismi, allergiaid, aktiivsus- ja tähelepanuhäireid, hormonaalsüsteemi häireid, loote väärarenguid jm.

https://www.riigikontroll.ee/Suhtedavalikkusega/Pressiteated/tabid/168/557GetPage/1/557Year/-1/ItemId/1065/amid/557/language/et-EE/Default.aspx?fbclid=IwAR1hMUT9_tSlz_HgmyQ35d3RSGsa3gxVqt0-H6aeN1s3a4Xd9KsvlvA91nk

 

Teadlikke toiduvalikuid!

Merle Einola

+372 5566 7906

Rahvatervise ja turvalisuse spetsialist

SA Pärnumaa Arenduskeskus

Kommenteeri