fbpx
Kommentaarid puuduvad

Türi-Tori kiirlaskumine ja Luitejooks tõid kahe peale liikuma ligemale 1200 entusiasti

Möödunud liikumisnädal möödus Pärnumaal vetevulina saatel ja maastikul liikumise tähe all: Türi-Tori kiirlaskumine tõi Pärnu jõele lustima enam kui pooltuhat adrenaliini otsijat, Luitejooksul Eesti kõrgeimatel liivaluidetel pani end proovile ligemale 700 eri vanuses inimest.

Laupäeval toimunud suur veepidu, MTÜ Matkahundi korraldajate poolt Eesti kiireimaks jõemaratoniks kutsutav Türi-Tori kiirlaskumine tõi eri pikkusega distantsidel Pärnu jõge ja sealset loodust nautima enam kui poolt tuhat huvilist Eesti eri paikadest ja välismaaltki. Valikus oli Eesti pikim, 104 kilomeetrit pikk distants Paide-Sindi lõigul, 78 km Veskisillalt Torisse ning 47 km Kurgjalt Torisse.

Pikale distantsile suundunud 24 alusest katkestas vaid üks. Sõidu võit rändas ühesüstal Edgards Purvinsiga Lätti (airesana.lv), kel kulus aega kaheksa tundi 15 minutit ja 10 sekundit. Teiseks platseerusid kahesüstal ajaga 8:20.53 Andres Kalle ja Marti Lepik (Team Nuustaku Pruulikoda), kolmandaks 8:57.45ga Aivar Tikenberg – Margus Alliksoo (Metsanurga).

Türi-Tori võistluses kindlustasid kahesüstal 5:24.53ga võidu maailma üheks raskeimaks süstamaratoniks, Yukon River Quest’iks valmistuvad Indrek Kermon ja Andres Kaju (Rehvid Pluss). Teise koha viisid 5:30.05ga Leetu segapaaride seas võistelnud Arunas Dubauskas ja Ilze Balode (ARO Kayak Marathon Club), kolmandana 5:38.53ga finišeeris Eesti naisaerutajate duo Linda Tetsmann – Anette Baum (World of Kayaks | Yukon Team Estonia).

Lühikese võistlusmaa nobedaimad olid 3:15.15ga kahesüstal aerutanud Martin Rist ja Ain Allas. Neile järgnesid ühesüstal 3:19.34ga Pärtel Keskküla (Urmas Varm Team) ja kahepaadil pingutanud leedulased Audrius Čeponis ja Mindaugas Širvinskas (Lithuanian Kayak Marathon Team), aeg 3:21.

„Jääme väga rahule: oli ilus ilm, kõrge ja kiire vesi, kõik sujus,“ rõõmustas peakorraldaja Märt Maipuu, lisades, et nii kiiret laskumist pole ürituse 12aastase ajaloo sees varem olnud.

„Kõik rajarekordid purustati, inimesed olid lausa ülevas meeleolus,“ rääkis eestvedaja.

Korraldajate sõnutsi oli tänavu ümberminekuid varasemate aastatega võrreldes vähem. „Kõrge veetaseme tõttu jäid kivid peamiselt vee alla, ehkki ka nüüd leiti võimalusi veest läbi käia: näiteks triivis seltskond raftil oma aluse vastu silla posti,“ muigas Maripuu.

Kõik tulemused leiab siin. Järgmisel aastal on maraton kavas 15. aprillil.

Luitejooks naasis mitmeaastaselt pausilt

Päev peale süstasõitu naasis koroonaviiruse põhjustatud kaheaastaselt pausilt liikumishooaja üks avaüritusi, Pärnumaa Liigub sarja kuuluv Luitejooks, tuues starti ligemale 700 spordisõpra üle Eesti: 349 jooksjat, 98 käijat-kepikõndijat, 31 koertekrossil ja 12 -retkel osalejat ja 191 last.

8,3 km jooksudistantsi läbis kõige nobedamalt 26.59,2ga Olavi Allase (Tartu SS Kalev), kellele järgnes tema sama klubi ridadesse kuuluv vend Johannes Laur 29.30,7ga. Parima Pärnumaa jooksja au teenis 29.47,4ga lõpetanud Franko Reinhold.

„Vaatasin, et eriti konkurentsi ei ole, seega uurisin varasemaid tulemusi, näiteks Roman Fosti aega, ent sellest jäi veidi puudu,“ rääkis Allase, kes enda sõnutsi kehale armu ei andnud. „Arvasin, et olen lõputõusul, aga siis tuli sujuvalt veelgi tõusta: Luitejooks on oma nime vääriline,“ muigas võitja.

Naiste seas võitis mäekõrguse eduga 32.55,5 Pille Hinn (Sparta), kellele järgnesid Kadiliis Kuiv (SK Prorunner) ja Mirtti Verbitskas (Anu Jooksutrennid), ajad vastavalt 35.15,6 ja 35.52,6.

„Esimene pool oli lihtne, olgugi, et sellest rajast räägitakse kui väga raskest, minul probleeme ei tekkinud,“ jutustas Hinn, kelle sõnutsi suutis ta stabiilselt lõpuni joosta, ehkki jalad olid finišis piimhapet täis.

Luitejooks on Eestis ainus klassikaline liikumisüritus, kus on võimalik osaleda koos koeraga. 5,4 km KOERTEKROSSI distantsi võitis meeste eagrupis 19.23,2ga  Baltospordi esindaja Aigar Kuus, kes läbis raja Saksa lühikarvalise linnukoera Coraga. Talle järgnesid sama klubi liige Tarvo Siim ja Greyster Tõru ning varem korduvalt poodiumile jõudnud idavirulane Aleksander Vassiljev Greyster Mintiga, ajad vastavalt 19.24,3 ja 20.08,6.

Naiste seas oli võidukas üldarvestuses kolmandada ajaga 19.26,8 finišeerinud paar Merilin Jürisaar Alaska Huski Coco (Team Nordic Job Worldwide). Teise-kolmandada lõpetasid 22.13,6 kirja saanud Kätlin Pillart ja segavereline Roxy ning 26.45,3ga finišisse jõudnud Baltospordi esindaja Krislin Pärt Šveitsi valge lambakoera Benziga.

Finišiprotokolliga saab tutvuda siin, galeriidega siin.

Kilingi-Nõmmes matkati, Audrus orienteeruti

Lisaks kahele suurüritusele toimus Kilingi-Nõmmes kümne aasta juubelit tähistav kahe spordihoone matk. Orienteerujate hooaeg jätkus neljapäevakute teise etapiga Audrus.

Pärnumaa spordiliit on maakonna spordi katuseorganisatsioon, mis muu hulgas levitab kohalikku spordiinfot. Kogu teave maakonnas toimuvate ürituste kohta on leitav siin.


Vahur Mäe

SoundVoice OÜ
Papiniidu 35-34, 80022 Pärnu linn, Pärnu
E-post: info@soundvoice.ee
Telefon: +372 5660 8532

Kommenteeri