fbpx
Kommentaarid puuduvad

XX Pärnumaa L MV kiikingus 2023 tulemused

Kiikingul on Pärnu maakonnas pikk ajalugu – on selle välja mõelnud Pärnu mees Ado Kosk ning seda juba 1996. aastal, mil valmis esimene tänapäevane kiikingukiik ning aasta hiljem toimusid juba esimesed kiikinguvõistlused Pärnu Kalevi Staadionil. XX Pärnumaa lahtised meistrivõistlused kiikingus 2023 selgitati välja Pärnu Vallikääru kontserdialal, kus on vastavad tingimused kiikingukiikede püstitamiseks. Võistlustel oli avatud viis võistlusklassi, nendest neljas oli võistlejaid kodumaakonnaga seotult.
Neidude võistlusklassis tegi teistele pika puuga ära 15-aastane Saaremaa neiu Katrin Linde, kes kuulub Tartu klubisse Dorpat Kiiking. Tema tulemus oli 5,55 m. Teise koha vääriliselt kiikus aasta noorem, kuid Katriniga sama klubi esindav Arabel Pedoson Tartust, kelle päeva parimaks tulemuseks jäi 4,85 m. Kolmas neiu, kuid siiski Pärnumaa meister, oli 16-aastane Nora Trappen, kes alistas kõrguse 4,45 m.
Meesjuunioride võistlusklassis oli ülekaalukalt esimene Dorpat Kiiking esindaja, 17-aastane Kaur Praks, keda rõõmustas lisaks kuldsele medalile ka tulemus 6,28 m. Meesjuunioride teine koht läks tegelikult veel noormeeste vanuseklassi kuuluvale 15-aastasele Uku-Sten Karjamaale spordiklubist Kiva-Kiiking. Tema tulemus oli 5,48 m. Kolmandale kohale tuli samuti veel vanuse poolest noormeeste klassis võistlema pidanud 13-aastane Trevor Kulla, kel jäi veel energiat rohkemategi katsete jaoks, kui reeglistik ette näeb. Trevori tulemus oli 4,70 m. Noormeeste võistlusklass ei avanenud, kuna eelregistreerumisperioodil ei pannud end sinna kirja piisavat arvu võistlejaid ning nii liikusid nad järgmisesse klassi, milleks oli meesjuuniorid.
Naiste võistlusklassis noppisid kaksikvõidu SK Dorpat Kiiking naised. Esimene oli Pamela Paul Tartust, kes püüdis ka uut naiste välirekordit enda nimele saada, kuid pidi leppima tulemusega 5,80 m. Siiski võimaldas see tulemus kaela riputada kuldse medali. Teine koht läks Jõulumäe külje alt pärit Adeele Arnekule, kelle tulemus 5,50 m andis võistlustel teise koha, kuid Pärnumaa arvestuses võis naine lasta endale kaela riputada kuldse meistrimedali. Kolmas naine oli Tallina klubi SK Kiva-Kiiking esindaja Marjaana Raudmäe, kes kiikus tulemuse 5,45 m. Pärnumaa teine naine, kuid üldarvestuses viies oli Mirjam Pedaja tulemusega 5,25 m, ning kolmas naine Ele Eespere tulemusega 4,00 m. Mõlemad esindasid spordiklubi Vabariigi Võllimees ning Ele võib vanuse poolest lugeda juba seeniorkiikujaks.
Meeste võistlusklassis oli põnevust viimaste kiikumisteni. Mees metsast ehk Tihemetsast, Sven Saarpere, tuli ja tegi asja kindlalt ära ning jättis igaks juhuks mõne katse varukski. Sven kiikus tulemuse 7,13 m ja see tagas talle nii võistluste üldvõidu kui Pärnumaa meistritiitli. Teiseks jäi Viljandimaa mees Silver Kask, kelle tulemus oli samuti võimas, sest ka see küündis üle seitsme meetri – 7,08 m. Kolmandaks tuli Saaremaa mees Meelis Linde Dorpat Kiikingust, kelle päeva parim katse oli 6,78 m. Pärnumaa teine mees oli Anti Proškin, kes üldarvestuses jäi napilt poodiumilt välja – tema tulemus oli 6,73 m. Maakonna kolmas mees oli Ants Tamme tulemusega 6,08 m. Mõlemad mehed kuuluvad spordiklubisse Vabariigi Võllimees.
Meeseenioride võistlusklassi lisandub üha enam võistlejaid ja selle üle saab vaid rõõmustada. Esimesele kohale tuli SK Vabariigi Võllimees esindaja Toivo Väli, kes 46-aastasena saavutas tulemuse 5,98 m. Teiseks jäi SK Kiva-Kiikingu liige, 53-aastane Andres Kadapik, kes selle suve eelmistel võistlustel püstitas oma vanuseklassi välirekordi sama tulemusega, mille sel korral alistas Toivo. Aga sel korral Andresel rohkem jaksu ei jagunud kui ainult 5,68 m alistamiseks. Kolmandaks tuli Toivo klubikaaslane, võistluste vanim osaleja, 71-aastane Peeter Matt, kes kasutas ära kõik viis võistluskatset. Tema tulemuseks oli 4,70 m. Pärnumaa arvestuses oli Toivo meesseenioride meister ning Peeter teine.
Võistlejad jäid Pärnu võistlustega rahule ning kiitsid head lennuilma. Võistluseid vaatas palju möödakäijaid, kes elasid põlvede nõksudes võistlejatele väga kaasa. Nii mõnigi käis küsimas, kas saaks ka ise proovida. Kiiking pakub põnevust nii professionaalidele kui ka päris esimest korda kiikingu nägijale.