fbpx
1

Paikuse korvpalliliiga algataja Tarmo Tõnismann: tänavu on olnud ägedaim hooaeg

Paikuse on saanud aastatega tuntuks kohaliku korvpallikantsina: sealt sai alguse amatöörliiga, mis täitis toona tegevuse lõpetanud Pärnu meeste korvpalliliigast tekkinud tühimiku. Seitsmendat hooaega käiv turniir pakub huvi kaugemalt tulijailegi, ent on initsiaatori sõnutsi mõeldud peamiselt kohaliku korvpallielu edendamiseks. Korraldajate üks mootor ja idee autor on Tarmo Tõnismann – Paikuse kooli klassiõpetaja, kel hoopis jalgpalluri taust.

Mida liiga endast kujutab, kuidas see sündis ja kes kaasa löövad?

Meil käib seitsmes aasta. Kunagi vedas Henn Koolmeister Pärnu meeste korvpalliliigat (PMKL, toimetus), ja toona väiksemas ringis arutasime, et võiks ka midagi taolist teha. Alustasime siis, kui PMKL oli juba tegevuse lõpetanud, ent Audrus vedas kohalik tiim sealset korvpalliturniiri. Mingi aeg tegutsesime Audru liigaga samaaegselt. Eeskätt kutsusin meie turniiri ellu põhjusel, et siis veel noore mehena isegi mänguaega saada. Kuna Audrus oli üks saal ja seal mängis 16 meeskonda, pidime iga järgmist mängu väga pikalt ootama, mistõttu tuligi tahtmine asju muuta. Paikuse kooli õpetajaks minnes rääkisin sealse spordikeskuse juhile Roland Šimanisele, et teeks midagi, ja temale see mõte meeldis. Alustasime kahekesi, ent koormuse kasvades liitus korraldustiimiga Tauri Tiitso, kellega meil on olnud alati väga hea klapp. Seejärel sündis organisatoorsete küsimuste lahendamiseks MTÜ Paikuse Korvpall, mis tegutsenud umbes kolm aastat.

Mis on amatöörliiga sisu, millist tühimikku see täidab?

Pärnu mure on see, et meil ei ole peale kõrgliigas palliva Pärnu Sadama vaheastet, mis tähendab, et kui sa pole meistriliiga mõõtu mees, poleks sul kodukohas kusagil mängida. Just seda probleemi me lahendamegi. Meil, amatöörliigana kehtib reegel, et meistri- ja esiliigas mängivad mehed võistelda ei saa. Nii suudame kõigile mõnusat keskkonda pakkuda. Iga hooaja eel kohtume mängima hakkavate meeskondadega, et kuulata nende ettepanekuid, mida eesootaval turniiril veelgi paremini teha.

Kes on tuntuimad tegijad?

Hiljuti pöördus minu poole Sirise esindaja, kes soovis oma tiimiga meil mängima hakata. Neil on mitmeid kunagi kõrgel tasemel mänginud mehi, kes jätkuvalt pingutada soovivad.
Meie pool alustas hooaega Rannar Raap. Hiljuti sai ta pakkumise esiliigasse siirduda, kuhu ta läkski. Mihkel Kersalu on siin. Artur Konontšuk, kes täna teeb suuri tegusid, mängis mõni aasta tagasi meil. Täpsustan, et alla 18aastastele eelpoolpiirang ei kehti, kõik tohivad mängukogemuse saamiseks mängida.

Palju pallureid hooaja jooksul platsil käib?

Võistkondi on kaheksa, iga hingekirjas 16 meest. Lihtne arvutus näitab, et nimekirjas, kuhu niisama lihtsalt ei pääse, on kokku 128 meest. Hooaja jooksul lubame teha vahetusi. Kõige eksootilisem tiim on Orissaarest, kes käib siin kandis juba kolmandat hooaega. Juba ainuüksi ülemere võistkonna huvi osalemise vastu näitab liiga kvaliteeti. Eelkõige mõtleme kohalikele, ent ei pane kätt ette kellelegi. Iga aasta kohtume Pärnumaa korvpallikantside esindajatega, näiteks Saardega, et neid uuesti platsile kutsuda. Eestvedajatena soovime, et iga järgnev hooaeg pakuks midagi ägedat. Ehkki kõik võib hea välja näha, pole mõtet mugavustsooni jääda. Julgelt võin väita, nagu Pärnu Postimehele antud intervjuuski, et tänavu on kõige ägedam hooaeg. Näeme kõvasti vaeva korraldusliku poolega, muu hulgas kutsume spetsialiste kohapeale kohtunikke koolitama: näiteks on meil külas käinud Eesti esikohtunik Aare Halliko.

Üksi spordiüritus ega korraldaja ei saaks hakkama toetajateta. Kes on heas mõttes süüdi, et Paikuse liiga toimib ja toimetab?

Esmalt märgin ära Pärnumaa spordiliidu, kes on alati nõu ja jõugu abiks: muu hulgas saame katuseorganisatsioonilt projektitoetustki. Teised suuremad partnerid on Pärnu linn ja Coop Vändra, lisaks CCCP Põgenemistoad, Tervise Paradiis, Särka Sport, Plus Kinnisvara, Pärnu merenduskeskus, Duo Auto, Spalding ja Pernauer. Ühel varasemal hooajal aitas meid Coolbetki.

Toetajate huvi näitab, et suudame end atraktiivseks teha. Üritame partnereid võimalikult palju näidata, ehkki see kerge pole. Meid toetatakse peamiselt missioonitundest. Olen rahul, et meil käib palju pealtvaatajaid, kelle jaoks on sissepääs olnud, ja jääb edaspidigi tasuta. On ju äge, kui mehed saavad publiku ees mängida … Sellest aastast pakume mängudest statistikatki, mis pole amatöörliigas just igapäevane nähtus.

Paikuse korvpalli tegemistega saab tutvuda siin.


Vahur Mäe

SoundVoice OÜ
Papiniidu 35-34, 80022 Pärnu linn, Pärnu
E-post: info@soundvoice.ee
Telefon: +372 5660 8532

Comment(1)

  1. Vasta
    Kohalikud suusatajad ja korvpallurid läksid väljateenitud puhkusele – Pärnumaa Spordiliit says:

    […] korraldajaga saab lugeda siin, liiga kokkuvõte on leitav […]

Kommenteeri