fbpx
Kommentaarid puuduvad

Kogukondliku liikumise mõõduvõtt

Aasta alguses mõtlesin, kuidas panna Eesti inimesi rohkem liikuma ning mõistsin, et muutus saab alguse ikkagi kogukonnast, kus sa elad. Luite asumis elades pakkusin asumiseltsi FB grupis välja: võin hakata vedama iganädalasi kõnniringe, alustuseks 5 km pikkusi ja kolmel õhtul nädalas. Kõndimine on ju kõige kergem liikumisviis, seda saab teha iga ilmaga, nii talvisel lumel, kui suvisel asfaldil. Selleks, et liikumisest oleks kasu, peab see olema regulaarne ning selline initsiatiiv võiks aidata kodukandi inimestel liikumisharjumust tekitada. Sealhulgas minul endal, kuna sel juhul oleks kohustus kokkulepitud ajal kokkulepitud 5 km käia.

Mõeldes natuke kaugemale oma kogukonnast: terve Eesti koosneb asumitest, kus inimesed üksteist rohkem tunnevad ja tihedamalt suhtlevad. Sellistes kogukondades toimetavad tavaliselt ka asumiseltsid, meenuvad koheselt näiteks Kassisabas, Pelgulinnas, Sikupillis, Meriväljal, Kadriorus, ja mujalgi aktiivselt tegutsevad seltsid. Tallinnast kaugemale minnes – väiksemad linnad ja enamus valdasid moodustavad samuti sellise kogukonna. Paides või Türil elab ju sama palju inimesi, kui Tallinnas Tondil. Tartugi koosneb erinevatest asumitest, millest pealinlasele meenub esmalt loomulikult Supilinn.

Mis oleks kui laiendaks kogukonna liikumise initsiatiivi natuke? Teeks seda üle-eestiliselt? Minu sõbradki, kellega rahvajooksudel kohtun, elavad ju erinevais Eesti paigus ja suhtlevad aktiivselt oma kogukonna teiste inimestega. Kogukondlikud FB grupid on samuti mitmel pool olemas.

Sellest sündiski idee teha kogukondliku liikumise mõõduvõtt. Väike konkurents peaks ju samuti liikuma innustama.

Niisiis reeglid.

Nimi: kogukondliku liikumise mõõduvõtt.

Toimumise aeg: 1. veebruar kuni 30. aprill ehk kolm kuud, mil tavaliselt kõige vähem liigutakse.

 

Eesmärk nr 1: läbida omal jalal võimalikult palju kilomeetreid.

Eesmärk nr. 2: kaasata oma kogukonnas võimalikult palju inimesi.

Liikumisviisid: arvesse lähevad vaid kõndimine ja jooksmine, kui kaks universaalset liikumisviisi, mis on kätte saadavad kõigile ja tasuta. Arvesse lähevad nii õues, kui jooksulindil läbitu.

Arvestus: kui mõõdad samme, mitte kilomeetreid, siis 3000 sammu=1 km. Kui mõõdad aega, mitte kilomeetreid, siis 15 minutit=1 km. Need on ligikaudsed teisendused, keskmine kõnnitempo võib olla kiirem ja samm pikem, kuid lihtsuse huvides on teisendused just nimelt sellised. Tulemustena lisa vaid kilomeetrid võttes arvesse nimetatud teisendusi.

Auhind nr 1: karikas (ja/või rändkarikas) kogukonnale või asumile, kes läbib ühe osavõtja kohta keskmiselt enim kilomeetreid. Asumist peab liituma vähemalt 5 inimest.

Auhind nr 2: karikas (ja/või rändkarikas) kogukonnale või asumile, kes kaasab mõõduvõttu enim liikujaid (kes liiguvad sel perioodil ehk kolme kuuga vähemalt 50 km, mis on tegelikult väga väike number).

Registreerimine: iga osavõtja paneb oma nime kirja ise ja jälgib ka läbitud kilomeetreid ise. Registreerimine ja läbitud kilomeetrite lisamine toimub Marathon100 veebis siin: https://marathon100.com/my

 

Tulemuste lisamine: 1 x kuus või 1 x nädalas, märgi lihtsalt eelmisel perioodil läbitud kilomeetrite arv, tõendusmaterjali võid, kuid ei pea lisama. Inidividuaalsed tulemused on näha reaalajas Marathon100 kasutajakontol, asumite tulemused liidame kokku iganädalaselt. Seda, kuidas kilomeetreid lisada, näed SIIT.

Asumi märkimine: registreerides kirjuta MÄRKUSTE lahtrisse oma ASUMI nimi. Kui oled mõne asumiseltsi FB grupi liige – kaasa ka oma asumi teisi liikmeid ja lepi kokku, millise asumi nime all te tegutsete. Küla või vald? Linn või asum? Seda tuleb teil endil otsustada, kuid lepime kokku, et viis suuremat linna nagu Tallinn, Tartu, Pärnu, Narva ja Kohtla-Järve koosnevad asumitest. Ootame kaasa lööma ka Soomes, Rootsis ja mujal elavaid eestlasi, sel juhul märgi asumi nimeks märkuste lahtrisse riik. Kui sa jätad märkimata asumi nime registreerimisel, saadan sulle e-maili ja küsin järgi.

Medal: sellel mõõduvõtul ei ole medaleid, on vaid liikumisrõõm.

Osavõtumaks: 1 euro ehk päts saia.

Mis edasi? Räägi läbi oma kogukonna inimestega, et selline mõõduvõtt on algatatud ja proovi oma kodukandi inimesi võimalikult palju kaasata. Liikumisaasta ikkagi. Seejärel leppige kokku, millise asumi nime all tegutsete ja pange oma nimed Marathon100 veebis kirja. Siinsamas: https://marathon100.com/my

Kui sul on küsimusi või ettepanekuid: janek@marathon100.com või 51 08830. Ettepanekuteks võivad olla ka näiteks sinu poolt pakutavad auhinnad.

Kommenteeri